Pokaż/ukryj informację o istniejących skrótach klawiszowych

SkrĂłty klawiszowe:

Włącz lektora.
Wyłącz lektora.

Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Wyświetl stronę główną » Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności » Orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności » Wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Zespól orzeka wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.

Do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy dołączyć:

  • oryginał zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, wydanego przez lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba zainteresowana (wydane nie wcześniej niż 30 dni przed dniem złożenia wniosku),
  • dokumentację medyczną (karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych właściwych dla danego schorzenia np. opis RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, spirometria, EEG itp., historię choroby z miejsc leczenia).

Dokumentację tę przedkłada się wyłącznie w kserokopiach potwierdzonych za zgodność z oryginałem lub kserokopie wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia takiej zgodności.

  • inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności (np. kserokopia orzeczenia wydanego przez inny organ (+ oryginał do wglądu).

Uwaga:

  1. Osoby ubiegające się o ponowne wydanie orzeczenia po upływie ważności dotychczasowego przedkładają dokumentację medyczną powstałą po dacie ostatniego orzeczenia.
  2. Zgodnie z 15 ust. 1 rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanego na czas określony można wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia.

Niezbędne druki (wnioski, zaświadczenia lekarskie, oświadczenia) można otrzymać w siedzibie Zespołu, pokój nr 3 (parter budynku), w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Są dostępne też na tej stronie internetowej w zakładce Druki do pobrania.

Stopnie niepełnosprawności

Dla realizacji celów określonych ustawą ustalono trzy stopnie niepełnosprawności:

  1. Znaczny
    Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
  2. Umiarkowany
    Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
  3. Lekki
    Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w istotny sposób obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności jakie wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenie w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy, z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku.

Orzeczenia o niepełnosprawności dla dzieci do 16-go roku życia wydawane są dla celu:

  • uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
  • uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego,
  • korzystania z uprawnień na podstawie art. 8 ust. z 20.06.1977 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Z 2005 R., Nr 108, poz. 908)  Karta parkingowa,
  • korzystania ze świadczeń pomocy społecznej,
  • zamieszkiwania w oddzielnym pokoju,
  • uzyskania przez opiekuna, urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze,
  • korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16-go roku życia wydawane są dla celu:

  • odpowiedniego zatrudnienia,
  • szkolenia,
  • uczestnictwa w terapii zajęciowej,
  • konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne  i środki pomocnicze,
  • korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji,
  • korzystania z uprawnień na podstawie art. 8 ust. z 20.06.1977 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Z 2005 R., Nr 108, poz. 908) - karta parkingowa,
  • korzystania ze świadczeń pomocy społecznej,
  • uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego,
  • uzyskania przez opiekuna świadczenia pielęgnacyjnego,
  • zamieszkiwania w oddzielnym pokoju,
  • uzyskania przez opiekuna urlopu wychowawczego w dodatkowym wymiarze,
  • korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

 

Do wniosku o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień należy dołączyć:

  • kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem posiadanej przez osobę zainteresowaną dokumentacji medycznej lub kserokopie wraz z oryginałem do wglądu celem potwierdzenia takiej zgodności,
  • orzeczenie o inwalidztwie lub niezdolności do pracy,
  • inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie wskazań i uprawnień.

 Postępowanie odwoławcze

Od orzeczenia Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Skierniewicach przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Województwie Łódzkim w terminie 14 dni od daty doręczenia ww. orzeczenia za pośrednictwem organu, który wydał orzeczenie.

W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania stronie przysługuje prawo zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, orzeczenie staje się ostateczne i prawomocne (zgodnie z art. 127a Kpa).

 Zespół nie przyznaje świadczeń finansowych. Orzeczenie jest dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność.

Przysługujące osobie niepełnosprawnej świadczenia oraz ulgi i uprawnienia zależą od orzeczonej niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, a w niektórych przypadkach od kodu schorzenia lub szczegółowego wskazania znajdującego się w wydanym orzeczeniu. Otrzymane w Zespole orzeczenie należy złożyć we właściwej instytucji w celu uzyskania odpowiednich ulg.

Informacje

Rejestr zmian

2018-02-01 15:17

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 15:16

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 15:13

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 15:03

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 14:59

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 14:44

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 14:11

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 14:09

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2018-02-01 14:01

Edycja artykułu - Anna Gorgol-Chmielewska

2011-11-17 12:13

Dodanie artykułu - Jolanta Gajewska

Filtrowanie bieżącej kategorii

Archiwum:

Oficjalna strona www

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

96-100 Skierniewice
ul. Senatorska 12

46 83 339 48
sekretariat@moprskierniewice.pl

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej Strona Dziennika Ustaw Monitor Polski Oficjalna strona Biuletynu Informacji Publicznej

Szukaj w BIP

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.